W codziennym menu wielu osób często brakuje jednego niezwykle istotnego składnika – błonnika pokarmowego. Tymczasem jego rola w procesach trawiennych oraz dla naszego ogólnego zdrowia jest nie do przecenienia. W poniższym artykule pragniemy przedstawić, jakie produkty są bogate w błonnik i jakie korzyści przynosi jego regularne spożywanie.
Źródła błonnika w codziennej diecie
Błonnik pokarmowy to grupa związków roślinnych, które są odporne na działanie enzymów trawiennych. Z tego powodu nie jest trawiony w naszym układzie pokarmowym, ale mimo to pełni wiele ważnych funkcji. Niewłaściwa podaż błonnika w codziennej diecie może prowadzić do wielu schorzeń, takich jak zaparcia, nadwaga, cukrzyca czy choroby serca. Błonnik możemy znaleźć przede wszystkim w produktach roślinnych, takich jak:
- owocach – jabłkach, gruszkach, bananach, pomarańczach,
- warzywach – brokułach, szpinaku, fasoli, ziemniakach,
- pełnoziarnistych produktach zbożowych – chlebie, makaronie, ryżu,
- orzechach i nasionach – migdałach, siemieniu lnianym, chia,
- roślinach strączkowych – ciecierzyca, soczewica, groch,
- otrębach pszenicznych.
Rola błonnika w organizmie
Obecność błonnika w pożywieniu wpływa na wiele aspektów pracy naszego organizmu. Główną jego funkcją jest regulacja pracy układu trawiennego – błonnik przyspiesza pasaż jelitowy, wpływa na zwiększenie objętości treści pokarmowej oraz przyspiesza uczucie sytości, co jest istotne w profilaktyce otyłości. Dodatkowo, obecność błonnika w diecie sprzyja obniżeniu poziomu złego cholesterolu LDL w krwi oraz poziomu glukozy, co jest istotne dla osób cierpiących na cukrzycę.
Błonnik wspomaga także pracę bakterii jelitowych, poprawiając równowagę flory bakteryjnej i wspomagając w ten sposób układ odpornościowy.
- Zobacz również: Tłuszcze nasycone i nienasycone – które są zdrowsze?
Przykładowy jadłospis bogaty w błonnik
Warto wiedzieć, jak urozmaicić codzienną dietę, by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość błonnika. Poniżej prezentujemy przykładowy jadłospis bogaty w ten cenny składnik:
- Śniadanie: musli z pełnoziarnistych płatków owsianych, owoców sezonowych i jogurtu naturalnego,
- II śniadanie: kanapka na chlebie razowym z dodatkiem warzyw,
- Obiad: sałatka z soczewicą, pomidorem, ogórkiem i zieloną pietruszką,
- Podwieczorek: garść niesolonych migdałów lub orzechów włoskich,
- Kolacja: kasza gryczana z pieczonymi warzywami.
Wspomnijmy również, że przy zwiększonym spożyciu błonnika w diecie, powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Błonnik pochłania wodę, co pomaga w formowaniu miękkiego i sprężystego stolca, itd. Bez odpowiedniej ilości płynów może jednak powodować zaparcia.
- Zobacz również: Co powinna zawierać etykieta produktu żywnościowego?
Podsumowując, błonnik pokarmowy jest niezbędnym elementem zdrowej diety i powinien być spożywany w odpowiedniej ilości każdego dnia. Bogactwo źródeł błonnika oznacza, że nawet drobne zmiany w diecie i zróżnicowanie spożywanych produktów mogą znacząco zwiększyć jego podaż i przyczynić się do poprawy naszego zdrowia.
- Zobacz również: Wartość odżywcza produktów – o czym mówi?